
Vannak reggelek, amikor nem az ébresztő a legrosszabb, hanem az a gondolat, hogy újra be kell menni ugyanoda. A baj „csak” az emberekkel van. A napi szurkálódásokkal, a passzív-agresszív megjegyzésekkel, a hátad mögötti pletykákkal, a közösségi kiközösítéssel. És bár a helyzet egyre nehezebb, mégsem akarsz azonnal kilépni – csak békében dolgozni. Debrecen városában is sokan kerültek már ilyen helyzetbe, ahol nem a cég a gond, hanem egy-egy munkatárs. Talán már nem is kérsz szívesen segítséget, mert félsz az ítélkezéstől, vagy attól, hogy félremagyarázzák a szavaidat. Egy-egy hétfői megbeszélés már nem a közös célokról szól, hanem arról, hogy ki kivel nincs beszélő viszonyban. Az ember ilyenkor könnyen kételkedni kezd önmagában is: „Én vagyok túl érzékeny?” „Túlreagálom?” De a munkahely nem pszichológiai küzdőtér. Joggal merül fel a kérdés persze, mit lehet tenni, ha nem akarsz „balhét”, de a lelked már kezd elfáradni, és a közeg akár a munka rovására is megy?
Mikor beszélhetünk toxikus munkahelyi közegről?
Toxikus légkör alatt nem feltétlenül ordibálást vagy nyílt bántalmazást értünk. Sokkal inkább azt az alattomos, lassan maró közeget, ahol:
- folyamatos a negativitás és a pletyka,
- a hibák felnagyítást, az erőfeszítések viszont elbagatellizálást kapnak,
- nincsenek tiszta keretek vagy szerepek, gyakori az ujjal mutogatás,
- gyakori a klikkesedés és a kirekesztés.
Debrecenben – ahogy máshol is – ez különösen kis csapatokban válik gyorsan érezhetővé, például irodákban, frontvonalban dolgozóknál, egészségügyben, ügyfélszolgálaton vagy kisebb gyártóegységekben.
Nem akarok kilépni, de ez így nem oké: mit tehetek?
Ha nem szeretnél rögtön új állást keresni, érdemes előbb belső megoldást keresni. Próbáld ki a következőket:
- a határok kijelölését: világos, tiszteletteljes módon jelezd, hogy mi az, amit nem kérsz, nem tolerálsz.
- a dokumentálást: ha ismétlődő, kártékony viselkedésről van szó, vezess róla naplót vagy e-mail archívumot – fontos lehet, ha később hivatalos lépést teszel.
- a beszélgetést egy külső kollégával, HR-es ismerőssel: akár csak informális tanácsként.
Hivatalos segítség Debrecenben, „árulkodás” nélkül
Ha a helyzet nem javul, vagy súlyosbodik, jogod van hivatalos belső segítséget kérni, anélkül, hogy „árulkodónak” bélyegeznének. Lehetőségeid:
- HR-osztály: bizalmas beszélgetés keretében jelezheted a problémát. A legtöbb cég (pl. NI Hungary, Deutsche Telekom IT, Szinapszis Kft.) külön figyelmet fordít a pszichológiai biztonságra.
- Etikai forródrót vagy panaszbejelentő e-mail: nagyobb cégeknél ez anonim is lehet.
- Munkavédelmi képviselő: ha van ilyen a cégnél, bátran fordulhatsz hozzá is panasszal vagy tanácsért.
- Szakszervezet vagy belső érdekképviselet: ha létezik, segíthet egyeztetni vagy közvetíteni.
Külső szakmai vagy jogi segítség
Amennyiben nincs belső megoldás, Debrecenben több helyen is kaphatsz segítséget:
- Debreceni Munkaügyi Központ: tanácsadás, mediációs támogatás
nfsz.munka.hu - Debreceni Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya: elérhető hivatalos segítségnyújtás munkajogi vagy foglalkoztatással kapcsolatos problémák esetén:
kormanyhivatal.hu/hu/hajdu-bihar/jarasok/debreceni-jarasi-hivatal - Jogpontok – Ingyenes jogsegélyszolgálat: amennyiben munkahelyi visszaélés, zaklatás vagy diszkrimináció áldozatának érzed magad, itt személyre szabott jogi tanácsadást is kaphatsz:
jogpontok.hu
Ne feledd: nem vagy egyedül!
A toxikus munkahelyi légkör nem „hiszti”. Egyre több debreceni munkavállaló beszél róla nyíltan – és a cégek is kezdenek jobban figyelni rá. Nem a hőzöngés, hanem a tudatos, határozott fellépés hozza a változást. Mert dolgozni lehet feszültség nélkül is, és ha minden jól megy, talán nem csak a fizetésed miatt maradsz, hanem azért is, mert jól érzed magad.
DebrecenAllas.hu / P.P.