
Munka nélkül maradni sosem könnyű, de egy jól működő rendszer képes „fogni a kezed”, míg újra magadra találsz a munka világában. Ha elveszítetted az állásodat, fontos tudni: nem vagy magadra hagyva, és a magyar jogrendszer biztosít egy időszakot, amikor egyrészt pénzügyi támogatást kapsz, másrészt szakmai segítséget is az elhelyezkedéshez. Ez a lehetőség az álláskeresési járadék – amit sokan még mindig munkanélküli segélyként emlegetnek, pedig jóval többről van szó. Akár három hónapra is bebiztosíthatod magad, miközben több lehetőség is kopogtat majd az ajtódon, de igaz, hogy meg kell felelni néhány elvárásnak, semmit sem adnak ingyen. Ha viszont komolyan veszed az álláskeresést – akárcsak egy munkát –, akkor igen jó esélyekkel indulsz a munkaerőpiacon. Tanácsadás, képzések, ajánlott munkák és állásinterjúk segítenek újra lendületbe jönni. A rendszer célja, hogy ne csak átvészelj egy időszakot, hanem megerősödve kerülj ki belőle.
Mennyi jár? Meglepően sokat is kaphatsz!
A 2025-ös adatok alapján a járadék mértéke a korábbi bruttó béred 60%-a, de legfeljebb a minimálbér napi összegével egyezik meg. Mivel a minimálbér idén bruttó 290 800 Ft, ennek napi értéke 9 694 Ft – vagyis akár havi bruttó 290 800 Ft-ot is megkaphatsz. Ez nettóban körülbelül 247 000 Ft-ot jelent, ami már nem is hangzik olyan rosszul, főleg ha figyelembe vesszük, hogy ez idő alatt a cél az, hogy újra elhelyezkedj.
nfsz.munka.hu/cikk/3952/Allaskeresesi_jaradek
Hogyan juthatsz hozzá a járadékhoz?
Először is regisztrálni kell álláskeresőként a lakóhelyed szerint illetékes járási hivatalnál (Debrecenben ez a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztálya). Fontos, hogy a munkaviszony megszűnése után 8 napon belül érdemes jelentkezni. A jogosultsághoz szükség van arra is, hogy az elmúlt három évben legalább 360 nap biztosított munkaviszonyod legyen.
Meddig kaphatod? És mit kell közben tenned?
A járadék maximálisan 90 napig jár, de ez az időszak nem csak „pénzvárás”. A foglalkoztatási szervvel együttműködve részt kell venned álláskeresési tanácsadásokon, tréningeken, és természetesen kötelező elmenni a felkínált állásinterjúkra. Ha nem jelensz meg, vagy nem működsz együtt, az a támogatás megszüntetését vonhatja maga után.
Extra lehetőség: ha találsz állást, járhat még pénz
Kevesen tudják, de ha a járadék időtartama alatt sikerül újra elhelyezkedned, kérheted a fennmaradó támogatás 80%-át egy összegben. Ez például jól jöhet, ha a munkába állásod kezdetekor extra költségekbe vered magad (pl. utazás, ruházat, lakhatás átszervezése).
Támogatás és lehetőség is egyben az újrakezdésre
A járadék nem cél, hanem eszköz. Egy eszköz arra, hogy stabil talajt érezz a lábad alatt, miközben visszakapaszkodsz a munka világába. Debrecenben például a Debreceni Foglalkoztatási Központ vagy a Vállalkozásfejlesztési Alapítvány is segít tanácsadással, tréningekkel vagy képzésekkel.
szervezet.munka.hu/Default/16066
Tudj meg többet, indulj el!
Ha álláskeresési járadékot szeretnél igényelni, a legjobb, ha felkeresed a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat hivatalos oldalát, vagy érdeklődj bátran a helyi járási hivatalnál. Ne halogasd, mert a rendszer jól működik – de csak akkor, ha időben lépsz.
Az álláskeresés is egyfajta munka, amit el kell végezni!
Elveszíteni a munkát sosem jó, de új lehetőséget találni mindig lehetséges. Ha tudatosan és gyorsan cselekszel, a 3 hónapnyi álláskeresési időszak nem üresjárat lesz, hanem egy új fejezet kezdete – ahol nemcsak pénzügyi, hanem emberi támogatást is kapsz. És ki tudja, lehet, hogy a következő állásod már pont az lesz, amit mindig is szerettél volna.
DebrecenAllas.hu / P.P.