Lakhatás Debrecenben 2025-ben: albérlet vagy saját lakás?

Lakhatás Debrecenben 2025-ben: albérlet vagy saját lakás?

Amikor Debrecenre gondolunk, sokaknak a fejlődő ipar, a pezsgő egyetemi élet és a nyugodt vidéki hangulat jut eszébe. De amikor arról van szó, hogy hol és hogyan lehet élni, lakni, egyből előkerül a kérdés: mennyibe kerül mindez, és futja-e rá egy átlagos fizetésből? Mert hiába a jó állás, ha a lakhatás elviszi a kereset felét. Debrecen az elmúlt pár évben sokat változott, és nem csak pozitív értelemben: a lakásárak és albérleti díjak is szépen megindultak felfelé. A helyiek pedig joggal kérdezik: megéri még itt maradni, vagy már egy kisebb településen jobban kijönne az ember a pénzéből? Annyit azért elárulunk, hogy Debrecen városa nem teljesít rosszul országos viszonylatban, sőt, ha a munkahelyeket és egyéb lehetőségeket is nézzük – márpedig miért ne néznénk –, a legnagyobb vidéki város azért élhetőség és munkaerőpiaci értelemben is vonzó település.

Albérletárak Debrecenben

Az albérletpiacot figyelve egyértelmű, hogy Debrecen ma már nem a „megfizethető megyeszékhelyek” kategóriájában játszik. Az átlagos albérleti díj 2025 elején már elérte a 230 ezer forintot – ami egy év alatt körülbelül 15%-os emelkedést jelent. Ráadásul hiába nőtt a kínálat több mint duplájára, az árak mégsem estek vissza. A kereslet kitart – főként a fiatalok, egyetemisták és betelepülő munkavállalók hajtják fel az árakat.

Fizetések a városban – van miből gazdálkodni?

A KSH adatai szerint az országos bruttó átlagkereset 2025 első negyedévében 680 400 forint volt, míg Hajdú-Bihar vármegyében ez 563 980 forint körül alakult. Ez nettóban körülbelül 375–400 ezer forintos fizetést jelent. Elsőre nem hangzik rosszul, de ha ebből 230 ezret albérletre fizetsz, a rezsi és a napi kiadások után már nem sok marad félretenni. És akkor még nem beszéltünk az inflációról, élelmiszerárakról vagy a gyerek iskoláztatásáról.

www.haon.hu/helyi-gazdasag/2025/02/atlagkereset-2024-hajdu-bihar

Saját lakás: álom marad?

Aki saját otthonban gondolkodik, annak sem lesz könnyű dolga. Egy átlagos, 50 m²-es lakás megvásárlása Debrecenben ma már több mint 10 évnyi nettó megyei fizetést igényel – míg 2015-ben ez még csak 6,3 év volt. Ez a drágulás nemcsak a fiatalokat sújtja, hanem azokat is, akik például válás vagy családi változások miatt újrakezdenének. A hitelek szigorítása és a CSOK Plusz feltételei is szűkítették a mozgásteret – bár támogatások vannak, nem mindenkinek érhetők el.

www.haon.hu/helyi-gazdasag/2025/02/debreceni-lakasarak-fizetes-sporolas-2025

Albérlet, lakás árak Debrecen

Sok a kihívás, de még több a lehetőség?

Debrecen tehát nem olcsó város – viszont élhető, fejlődő, és tele van lehetőséggel. A magas albérleti díjak és lakásárak komoly kihívást jelentenek, különösen azok számára, akik egyedülállók, fiatal pályakezdők vagy újrakezdők. Éppen ezért érdemes átgondolni: lehet, hogy érdemesebb kicsit kijjebb költözni, és ingázni; vagy társbérletben lakni, amíg a helyzet nem javul. Ugyanakkor a város gazdasági dinamikája és munkahelyteremtő képessége reményt is ad – ha valahol, hát itt lehet hosszú távra tervezni.

DebrecenAllas.hu / P.P.