Esélyegyenlőség a munkaerőpiacon: debreceni álláslehetőségek

Esélyegyenlőség a munkaerőpiacon: debreceni álláslehetőségek

Sokan úgy érzik, hogy ha valaki elmúlt ötven, régóta nincs munkája, vagy fogyatékossággal él, akkor számára már rég bezárultak a lehetőségek. Mintha a munka világa csak a fiatalok terepe lenne, ahol az a nyerő, aki gyors, pörgős, és papíron is hibátlan. Csakhogy ez a kép mára szerencsére elkezdett megváltozni – Debrecenben pedig különösen. Egyre több cég gondolja újra, mit jelent értéket teremteni. És egyre többen látják be: az élettapasztalat, a lojalitás, a megbízhatóság olyan értékek, amiket nem lehet kiképezni – viszont meg lehet becsülni. Az ember nem is gondolná, mennyi valódi, működő példája van annak, hogy valakit épp az tesz alkalmassá a munkára, ami máshol hátránynak számít. Egy visszafogott természet, egy lassabb tempó, egy különleges látásmód. Debrecenben ma már több olyan munkahely van, ahol ezek nem akadályok, hanem lehetőségek. Mert a munka nem a CV-ről szól, hanem az emberről.

Támogató munkahelyek Debrecenben: ahol az út lehet göröngyös, de nem járhatatlan

Nem kell messzire menni jó példákért. Debrecenben több szervezet és cég is kifejezetten nyitott a hátrányos helyzetű munkavállalók felé. A Debreceni Foglalkoztatási Központ például olyan programokat futtat, ahol nemcsak egy állás vár, hanem mentor, felkészítés és valódi segítség a visszatéréshez. A Debreceni Szociális Szolgáltató Központban évek óta dolgoznak azon, hogy a megváltozott munkaképességűeknek is legyen esélyük újra munkába állni – legyen szó takarításról, portaszolgálatról vagy konyhai kisegítésről.

Akik tényleg nyitottak: helyi cégek, ahol az ember számít

A KÉZMŰ Nonprofit Kft. például hosszú évek óta foglalkoztat megváltozott munkaképességű embereket. És nem csupán formálisan, hanem tényleges munkakörökben. Más szervezeteknél sem ritka, hogy valaki parkgondozás, karbantartás vagy közterületi feladatok révén kapja meg az első vagy épp az új esélyt.

Egyenlőség a munkában

A Debreceni Egyetem több háttérintézménye is szívesen alkalmaz visszatérőket, idősebb korosztályba tartozókat, vagy épp kisgyermekes anyákat, akár részmunkaidőben is. És vannak olyan közösségi vállalkozások is, mint a Cívis Ház Zrt., ahol a munkahely több mint bevételi forrás – ott egy új élet is elkezdődhet.

Miért kifizetődő az elfogadás üzletileg is a cégeknek?

Az elfogadás nemcsak emberséges – okos döntés is. Ezek a munkahelyek sok esetben járulékkedvezményeket kapnak, mentorprogramokhoz csatlakozhatnak, vagy állami és uniós forrásokhoz férhetnek hozzá. De a legnagyobb nyereség mégsem a támogatás – hanem maga az ember, aki újra lehetőséget kapott, és éppen emiatt lesz a legelkötelezettebb, legodaadóbb csapattag.

Hol érdemes tájékozódni?

Ha valaki munkáltatóként szeretne ilyen irányba nyitni, vagy épp munkát keres hátrányos helyzetből, ezek az oldalak jó kiindulópontot jelenthetnek:

Debreceni Foglalkoztatási Paktum

KÉZMŰ Nonprofit Kft.

Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat – Debreceni Járási Hivatal

Hajdú-Bihar vármegye egyéb esélyteremtő programjai

Esélyt adni és értéket teremteni

A munka nem egyenlő a tökéletességgel. De azzal igen, hogy valaki nap mint nap odateszi magát. Ha Debrecen jövőjét nézzük, akkor nem kérdés, hogy szükség van a különböző háttérrel érkező emberekre is. És egyre több munkáltató is ráébred erre. Ha ma valaki esélyt kap, holnap már lehet, hogy ő fog esélyt adni másnak. Kirekesztés helyett befogadás – ez a jelige.

DebrecenAllas.hu / P.P.