
Ha egyszer próbáltál már állást keresni, ismerős lehet az érzés: megírod az önéletrajzot, átgondolod a motivációs levelet, feltöltöd, és... csend. Se „köszönjük”, se „nem téged választottunk”, se semmi. Pedig nem kis energiát tesz bele az ember ebbe a folyamatba – és joggal várná el, hogy legalább egy automatikus üzenetet kapjon. A jó hír az, hogy 2025-ben ez végre elkezd megváltozni. A debreceni cégek egy része már felismerte: a visszajelzés nemcsak udvariasság, hanem hosszú távon üzleti érdek is. Hiszen holnap lehet, hogy épp az a pályázó lesz a legjobb, akit ma elutasítottak – kérdés, milyen élménnyel marad. A lényeg, hogy mindenki megérdemli a visszajelzést, főként, ha valaki nem csupán jelentkezett, de bent is volt állásinterjún, esetleg több körön is átjutott. Sajnos sok olyan tapasztalat volt már a korábbi időkben, hogy valakinek semmit nem szóltak ilyen esetekben sem, esetleg kapott egy “majd értesítjük” levelet.
Miért fontos ez álláskeresőként?
Mert a visszajelzés segít tanulni, fejlődni és újra próbálkozni. Egy rövid mondat is elég lehet: „Nagyon pozitív volt az önéletrajza, de most valaki mást választottunk, mert több volt a tapasztalata ezen a területen.” Ebből már lehet építkezni. Ha soha nem tudod meg, mi hiányzott, legközelebb is ugyanazokat a hibákat követed el – és újra jön a csend. A debreceni álláspiacon pedig sok a lehetőség, de még több a jelentkező. Aki gyorsan tanul, előnyt szerez.
Debrecenben egyre több cég kezdi el komolyan venni a visszajelzést
Főként az olyan cégek, ahol fontos a munkáltatói márka – legyen szó IT-szektorról, egészségügyről vagy szolgáltatásról. Ahol látják, hogy nemcsak az számít, hogy ki lett kiválasztva, hanem az is, hogyan kezelték a többi jelentkezőt. Mert a jó tapasztalat beszél. Egyre több debreceni álláshirdetés tünteti fel azt is, hogy minden jelentkező választ kap – akár rövid formában, akár személyre szabottan. Ez nem álom, hanem egyre inkább norma.
Mit tehetsz te? Kérdezz bátran!
Ha nem kapsz választ, nyugodtan írj vissza – udvariasan, tisztelettel. Például így:
„Köszönöm, hogy lehetőséget kaptam a jelentkezésre. Ha van mód egy rövid visszajelzésre, nagy segítség lenne számomra a további fejlődéshez.”
Sok HR-es értékeli ezt – és gyakran adnak is választ, ha látják a szándékot a tanulásra. Érdemes továbbá olyan állásportálokat böngészni, ahol a hirdetők már elkötelezettek a transzparens kommunikáció iránt – például a debrecenallas.hu oldalán is találni olyan hirdetéseket, ahol a korrekt válasz ígérete része a folyamatnak, legyen bármi is a végkifejlet.
Mit hoz a jövő? Remélhetőleg egy emberibb munkaerőpiacot
Mert egyre több cég ismeri fel, hogy az álláskereső nem „adatlap”, hanem ember. Ha tisztelettel bánnak vele, legközelebb is pályázik, jó hírét kelti a cégnek – sőt, akár vevőként is visszatérhet. És egyre több álláskereső is rájön, hogy joga van visszajelzést kérni. Nem követelőzően, de magabiztosan. Mert az álláskeresés nem egyoldalú udvarlás – hanem párbeszéd.
DebrecenAllas.hu / P.P.