
Bárhogy is nézzük, más lett a világ, és más lett az, amit ma egy pályakezdő keres a munkában. Nem elég a fizetés, nem elég a biztos pozíció – a mai fiatalok értelmet, rugalmasságot és önazonosságot keresnek a hétfő reggelekben. Debrecen sem kivétel: a város egyre több innovatív céggel, SSC-vel és nemzetközi vállalattal vonzza az új generációkat, akik viszont már nem a szüleik mintáit követik. Na persze a sok-sok elvárás mellett az sem utolsó szempont, hogy milyen értéket nyújtanak a munkavállalók. A kérdés csak az: képesek-e a munkáltatók lépést tartani velük? Mert ha nem, a fiatal helyi tehetség simán elmegy inkább egy budapesti vagy berlini céghez – otthonról, a Nagyerdő árnyékából. A jövő viszont ugyanakkor úgy tűnik, hogy a hibrid modellt hozza ki “nyerőnek” – vagyis heti 2-3 napot bent vagyunk, 2-3 napot pedig távol, így létrejöhet a kellő egyensúly és kompromisszum.
Minden generáció más és más értékeket hoz magával a munkaerőpiacra
A munka világában ma legalább négy generáció találkozik nap mint nap: a Baby Boomerek (1946–1964), az X generáció (1965–1980), az Y, azaz millenniálok (1981–1996), és a legfiatalabb, a Z generáció (1997 után születettek). És bizony, nem mindegy, ki mit tart „jó munkahelynek”. A boomerek még a stabilitást, hosszú távú hűséget keresik. Az X-esek már lavíroztak a változó időkben. Az Y-ok a fejlődési lehetőségeket és az egyensúlyt keresik, míg a Z-sek már nem is értik, miért kellene bejárni naponta egy irodába, ha a feladatot otthonról is meg lehet oldani. Ők már a digitális térben nőttek fel, és elvárják, hogy a munka is kövesse a világ gyorsulását.
Mit várnak el a mai fiatalok?
Egy debreceni fiatal már nem feltétlenül álmodozik „életre szóló munkahelyről”, viszont annál inkább vágyik inspiráló környezetre, mentorálásra, hibrid vagy remote lehetőségre. Az egyetemi éveik alatt sokan már szabadúsznak, vállalkoznak, vagy távolról dolgoznak budapesti és nemzetközi cégeknek. Náluk a szabadság nem luxus, hanem alap. Az olyan platformok, mint a debrecenallas.hu, egyre több ilyen rugalmas állást is listáznak – akár heti pár napos irodai jelenléttel, akár teljesen távmunkában.
Na és persze: mit várnak el a munkáltatók?
A jó hír: sokan már észbe kaptak. A BMW, a Schaeffler, a Deutsche Telekom IT Solutions vagy akár helyi középvállalkozások és egyéb debreceni cégek is próbálnak igazodni az új igényekhez – home office lehetőséggel, jól kommunikált fejlődési útvonalakkal, fizetési sávokkal és fiatalos csapatszellemmel. A Debreceni Egyetem és más képzőhelyek is egyre gyakorlatiasabban készítik fel a hallgatókat: tréningekkel, pályaorientációval, gyakornoki programokkal. Aki nyit a párbeszédre, az nyer. Aki nem, az hoppon marad – és csak néz, hogy miért nem jönnek az önéletrajzok.
Hatékonyság és boldogság a munkahelyen? Tényleg lehet minden “happy”?
Az ember nem is gondolná, mennyi előny származik abból, ha a huszonéves kreativitása találkozik az ötvenes tapasztalatával. A különbségek helyett sokkal izgalmasabb a kapcsolódási pontokat keresni. Ha egy munkahely nyitott a fejlődésre, és teret ad a generációk közötti tudásmegosztásnak, abból csak jó születhet. Debrecen pedig pont egy ilyen város: egyszerre haladó és emberközeli, lokálpatrióta és nyitott a világra. A jövő munkahelyei itt épülnek – és nem csak betonból, hanem bizalomból és megértésből is.
Fordulóban a tendencia?
Persze az élet nem fenékig tejfel. Miközben a fiatalabb generációk a szabadság és rugalmasság irányába tolják a munka világát, több nagyvállalat – köztük például a MOL is – elkezdett visszakormányozni az irodai jelenlét felé. Az utóbbi hónapokban egyre több cég vezette be újra az irodai napokat, és sok helyen a heti teljes home office már csak emlék. Ugyanakkor úgy tűnik, a hibrid modell lesz a hosszú távú arany középút: 2-3 nap iroda, 2-3 nap otthoni munka, mindenki elégedettebb, a produktivitás is rendben van, és az egyensúly is fenntartható. Debrecenben is egyre több cég áll be ebbe az irányba – mert bár sokat változott a világ, a jó kompromisszumok még mindig aranyat érnek.
DebrecenAllas.hu / P.P.